2015. augusztus 14., péntek

Ovis zsák lépésről-lépésre

Nemsokára kezdődik az ovi, újabb kiscsoportos van a családban. Még éppen annyi idő van, hogy kényelmesen elkészüljön az egyedi ovis zsák!

A mi zsákunk 35x60 cm, ugyanis pont ekkora fér be a szekrénybe. A méretéhez pont jól illik egy fehér H&M gyerekvállfa. Nyugodtan lehet az arányait növelni, ha a szekrény vagy a vállfa miatt nagyobb kell. Bevallom, én nem tudtam előre, hogy mekkora a szekrény, az interneten nézegettem a méreteket, és utána szemre ez tűnt a legszimpatikusabbnak - utána derült ki, hogy pont befér a helyére. :)

1) Lerajzoltam, mire lesz szükségünk:


A bal oldali rész lesz a hátoldala, ebből egyet kell kiszabni. A jobb oldali az eleje - ebből kettőt kell kiszabni, de vigyázat, tükrözzük! Tehát legyen ugye az elejének bal és jobb oldali része is. Ezen a részen jelöltem pirossal a zsebet - ebből is kettő kell, egy a bal oldalra, és egy a jobb oldalra.
Tehát kiszabandó részek:
- háta 1x
- eleje bal oldal 1x
- eleje jobb oldal 1x
- zseb bal oldal 1x
- zseb jobb oldal 1x

+ varrásráhagyás!

2) Cikk-cakk öltéssel körbeszegjük a szélét, hogy később ne foszoljon az anyag.
A zsebek tetejét visszahajtjuk (levasaljuk) és levarrjuk.



3) Elkészítjük a jelet. Legegyszerűbb filcből. Utána feltesszük az egyik zsebre. Én ráragasztom (most csak hobbiragasztóval, de lehet ragasztófóliával is) és utána kézzel körbevarrom. Vigyázzunk, ne a legszélére tegyük, mert a zsebet még felvarrjuk az elejére!


4) A zsebeket felvarrjuk az eleje részekre. Én a sarkokat egy tányér segítségével kerekítettem, mert egyrészt így könnyebb lesz kifordítani később, másrészt a pici sarkokban könnyen megbújik ez-az, aztán ki se lehet takarítani. Ezen a képen látszik, hogy hogy néz ki a jel készen:



5) A két eleje részt színt színre fordítva úgy varrjuk össze, hogy fentről kb. 5 cm-t, illetve a zsebek felső szélétől kb. 2-3 cm-re kezdjük el, s végig varrjuk össze a zsebeket. Ennek az a lényege, hogy középen lesz egy nagy nyílás, ahol be lehet nyúlni a zsákba. Mindenki akkorára méretezheti, amekkora nyílást szeretne, nekünk ez így bevált. A biztonság kedvéért, duplán mentem át a kisebb szakaszokon a varrógéppel. A legfontosabb, amire most figyelni kell, hogy a zsebek pontosan egymáson legyenek, hogy egy vonalban legyenek kihajtáskor!


6) Varrás után széthajtjuk, és a varrásráhagyásokat levasaljuk. Én a nyílást cikk-cakk öltéssel körbe szoktam keretezni. Így a nyílás is jobban észrevehető, illetve a varrásráhagyásokat is levarrtam ezzel. Ezt színéről varrjuk, nagyjából egy varrótalpnyi távolságra.
A kép pont a hátoldaláról készült, de legalább látszanak a ráhagyások:


7) Mindkét oldalnak (elejének és hátának) visszahajtom és levasalom a tetejét, ahol majd a vállfát fogjuk kibújtatni. Néhány mm-re levarrom (szintén a színéről).


8) Végül az elejét és a hátát színt színre téve összevarrjuk! De vigyázzunk, nehogy a vállfa helyét is levarrjuk! Nálam ilyenkor szokott kiderülni, hogy nem voltam elég pontos, a kényesebb részek nem passzolnak egymáshoz. Sebaj, picit igazítunk, a végén úgysem fog látszani. :)
Utána kifordítjuk, kivasaljuk, (esetleg a jelölő filcet kimossuk) és készen vagyunk! Gratulálok - ugye, hogy nem volt nehéz!



U.i.: Ha valami nem volt érthető, nyugodtan kérdezz a kommentben!